فعالیت ایرانیان در دوره آموزشی UNWTO


جهت دانلود اطلاعات دوره آموزشی بر روی تصویر کلیک نمایید

ابتهال زندی:

برگزاری دوره آموزشی -  تخصصی گردشگری، توسط یکی از دانشگاه های معتبر اسپانیا و فعالیت ایرانیان در این برنامه خبری بسیار خوشحال کننده است. این دوره در راستای اهداف شبکه دانش گردشگری ملل متحد، و توسط مدرسه هتلداری دانشگاه  UIB  (عضو سازمان جهانی گردشگری ملل متحد UNWTO ) در جزیره مایورکای اسپانیا (بزرگترین لابراتوار گردشگری در اروپا) برگزار خواهد شد.  در طی دهه گذشته ، شاهد حضور پررنگ و تاثیر گذار سازمان هایی مانند UNESCO ,FAO,  ویا  WTO  در بعضی کشورهای در حال توسعه جهان بوده ایم ، که با برنامه ها و طرح های مختلف فرهنگی مانند مبارزه با فقر و یا بیسوادی به مردمان این کشورها کمک کرده اند.


این دوره نیز توسط سازمان جهانی گردشگری و با هدف انتقال دانش روز صنعت گردشگری  به کشورهای توسعه نیافته، در گردشگری ، طراحی شده است و اخیرا اطلاع رسانی در این زمینه در ایران  نیزآغاز شده، تا بلکه ایرانیان علاقمند نیز،هر چند به تعداد انگشت شمار، کم کم با حضور در چنین رویدادهای علمی جهانی بتوانند علم روز گردشگری را به ایران وارد کنند. برنامه ریزی اجرا چنین دوره آموزشی که علاقمندان توریسم ایرانی را با علوم رویکردهای جدید بین المللی  صنعت رو به رشد توریسم آشنا می کند نقطه امیدیست جهت شروع حضور فعالانه سازمان ها و مجمع های جهانی گردشگری در ایران و جبران ضعف ناشی از نبود منابع علمی توریسم در بازار گردشگری ما .
آنچه که ما از گردشگری در حال تجربه هستیم مجموعه ای از داشته های منقول است و نه معقول. مانند گمشده ای در صحرا می مانیم که پس از ساعت ها جستجو در می یابد که در نزدیکی همان نقطه ایست که اول بوده!! گردشگری ایرانی هم اینطور شده ، تلاش می کنیم، علاقمند هستیم، می آموزیم اما باز می بینیم اتفاقی نیافتاده و تغییری نکردیم. باز هم کسادی بازار و تخریب منابع ناشی از عدم تخصص. مشکل ریشه ای تر این حرف هاست. با کمی کنکاش به راحتی می توانیم آنچه که به نام جامعه علمی گردشگری در ایران وجود دارد را اعم از استاد و دانشجو، به نقد بکشیم و منابع علمی موجود را بسیار ضعیف و ناکافی بنامیم. در نیای گردشگری امروز همه دست به کار شده اند. کشوری مانند زیمباوه با پشتکار فراوان زیر ساخت های اکوتوریسم را چنان توسعه بخشیده و خواهد بخشید که در سال 2015 انتظار درآمد 5 میلیارد دلاری از راه صنعت گردشگری را دارد، بهترین گزینه برای مبارزه با فقر و ایدز در این کشور، در حالیکه ما با منابع تاریخی و طبیعی غیر قابل مقایسه ای که داریم روز به روز به جایگاهمان در ته لیست و آمار آنچنانی گردشگری نوروزی  بیشتر دلخوش می کنیم!! و بازار رقابت جهانی توریسم را بی خیال می شویم. در گزارش رقابت پذیری سفر و توریسم THE TRAVEL AND TOURISM COMPETETIVENESS REPORT ) ) مربوط به سال 2011، که توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده ، ایران در میان 139 کشور جهان رتبه 114 را از آن خود کرده است !!
حال گمان می کنم این دوره آموزشی یکی از  بهترین موقعیت ها برای درست یاد گرفتن است. بازگشت افراد شرکت کننده که امیدوارم بیشتر از بخش های دانشگاهی باشند و انتقال آنچه را که در طی این 25 روز خواهند آموخت و آنچه که در بزرگترین آزمایشگاه گردشگری اروپا یعنی جزیره مایورکا خواهند دید ، فرصتی مناسب است که کمی راهمان را حداقل در فضاهای آموزشی گردشگری تغییر دهیم و اندکی در این زمینه کارشناس شویم.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب