صنعت توریسم از منظر فقه

صنعت توریسم از منظر فقه
عنوان
 
مرتضی مختاری، پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت معلم آذربایجان،دانشکده الهیات گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، شهریور 1386
گردآورنده
 
دکتر رضا الهامی
استاد راهنما
 
 
دانشگاه تربیت معلم آذربایجان،دانشکده الهیات گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی
اطلاعات نگهداری
 
 
   

دین اسلام در کلیه شئون و روابط انسانی دخالت کرده و برای همه مقرراتی وضع کرده است، لیکن این بدان معنا نیست که برای هر موضوع با عنوان ویژه و متداول امروزی آن ، حکم خاصی مقرر داشته است، بلکه گاهی کلیات و یا اصول و قواعدی وضع فرموده که می توان از آن ، حکم موضوع مورد نظر را به دست آورد.

از آنجایی که صنعت توریسم از مباحثی نو بوده و در منابع و متون فقهی ، مطالب زیادی در زمینه به عنوان یک صنعت یافت نمی شود، لذا وظیفه فقها و پژوهشگران فقه است که با توجه کامل به شرایط زمان و مکان، پس از اثبات مشروعیت این صنعت ، احکام و قواعد مربوط به آن را با کمک منابع و مصادر فقهی به دست آورده و تبیین نمایند.

مواردی مانند: انواع سفر بر اساس حکم شرعی؛ دستورها و احکام قرانی درباره سیر و سفر، اهمیت سیر و سفر در احادیث و سیره معصومان حقوق و وظایف جهانگردان غیر مسلمان در سرزمین های اسلامی و همچنین جهانگردان مسلمانی که به گردشگری می پردازند؛ مسائل و محدودیت های زنان در صنعت توریسم ، آداب معاشرت و همزیستی با گردشگران غیر مسلمان،بازدید جهانگردان غیر مسلمان از مکانهای مقدس مذهبی و همچنین احکام خرید و فروش با غیر مسلمانان در صنعت توریسم و ... در این پژوهش سعی نموده ایم با استفاده از آیات قرآن ، احادیث و سیره معصومان(ع) و همچنین اقوال فقها، در حد توان، مسائل مربوط به صنعت توریسم از دیدگاه فقه را بررسی نموده و احکام شرعی مربوط به آن را تبیین نمائیم.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب