گفت و گو با بنیان‌گذار مجتمع های خدماتی – رفاهی زنجیره ای مارال ستاره

به مناسبت روز جهانی گردشگری با مهندس ابوالفضل جوکار قهرودی بنیان‌گذار اولین مجتمع های خدماتی – رفاهی زنجیره ای مارال ستاره به گفت و گو نشسته ایم:

  • جناب آقای جوکار بفرمائید که از چه سالی وارد حوزه گردشگری شده اید و چرا در این حوزه مجتمع های بین راهی را انتخاب کرده اید؟

از سال 1388 با مطالعه در حوزه گردشگری تصمیم گرفتم که در این حوزه به ساخت مجتمع های خدماتی – رفاهی اقدام کنم چرا که همواره ضعف خدمات بین راهی در کشور مشهود بود ؛ از سرویس بهداشتی گرفته تا کیفیت خدمات و مواد غذایی ارائه شده . در گام اول تصمیم گرفتم مجتمع های بین راهی که می سازم دارای استاندارد های روز دنیا باشند و با تحقیق در مجموعه های زنجیره ای بین راهی در کشور های اروپایی و کپی برداری و بومی سازی آنها اولین مجتمع خدماتی -رفاهی را در استان قم کیلومتر 30 اتوبان قم – کاشان با نام مارال ستاره بهره برداری کردم؛ و بعد از آن طی این چند سال 3 مجتمع دیگر در استان های اصفهان مسیر شهرضا – آباده، استان سمنان منطقه میاندشت و استان خراسان رضوی منطقه زعفرانیه تاسیس و بهره برداری کرده ام.

 

jokar

 

  • ویژگی این مجتمع های بین راهی چیست ؟ و تفاوت آنها با سایر مجتمع ها در چه مواردی است ؟

در حال حاضر مجتمع های بسیار خوبی در کشور ساخته و بهره برداری شده اند ، اما ویژگی مجتمع های مارال ستاره زنجیره ای بودن آن است. در حال حاضر زنجیره ی خدمات رفاهی در جاده های کشور نداریم . خدمات ما در تمام مجموعه های مارال ستاره با کیفیت و قیمت یکسان و مناسب ارائه می شوند. برای مثال همان خدماتی که در مجتمع مارال ستاره استان قم ارائه می شود عینا در مجتمع مارال ستاره شهرضا یا سمنان ارائه می شود با همان کیفیت و همان قیمت . این برای مسافران جاده ای یک آسودگی خاطر و اطمینان را به همراه دارد . برای مثال اگر مسافری از شهر کاشان قصد سفر به مشهد مقدس را داشته باشد و صبح هنگام حرکت کند می تواند صبحانه را در مجتمع مارال ستاره قم – کاشان میل کند ، ناهار را در مجتمع مارال ستاره سمنان در میاندشت و شام را در مجتمع مارال ستاره استان خراسان رضوی .

  • به جز این 4 مجتمع ، مجتمع های دیگری در دست احداث دارید؟

بله ؛ 3 مجتمع دیگر در حال ساخت وجود دارد . یکی در استان کرمان منطقه بیاض که پیشرفت فیزیکی آن 75 %    می باشد و انشالله در اسفند ماه سال جاری افتتاح خواهد شد . دیگری در بزرگراه تهران – قم با پیشرفت فیزیکی 45 % و سومین مجتمع در حال ساخت در منطقه سیاه بیشه جاده چالوس با پیشرفت فیزیکی 40% .

 

1 2

 

  • در نهایت قصد تاسیس چند مجتمع را با این ویژگی ها را دارید؟

این کار ، کار بسیار دشواری است از اخذ مجوزها تا ساخت و ساز در بیابان های کشور بدون کمترین امکانات و زیر ساخت . ساخت این مجتمع ها زمان بر می باشد شما فکر کنید در وسط بیابان ها تامین آب ، برق ، گاز ، مسائل محیط زیستی و منابع طبیعی و ده ها مساله دیگر و اخذ مجوز از پایانه های کشوری ، میراث فرهنگی ، جهاد کشاورزی ، وزارت نفت جهت جایگاه سوخت و ... چه میزان زمان و سرمایه می برد، اما با همه این تفاسیر تا جایی که بتوانم و منابع مالی اجازه دهد به این کار علاقه مندم و آن را توسعه می دهم . هدف من تاسیس 100 مجتمع بین راهی در کشور است .

  • اشاره به منابع مالی نموده اید تا آن جایی که من مطلع هستم برای حوزه گردشگری وام های خوبی اختصاص می دهند با بهره بانکی پایین ، شما به چه میزان از این وام ها استفاده کرده اید؟

من که حتی یک ریال این وام ها را ندیده ام و البته هیچ گاه به صورت جدی دنبالش هم نبوده ام . در ساخت و بهره برداری این 4 مجتمع و 3 مجتمع در حال ساخت حتی یک ریال تسهیلات دریافت نکرده ام .

  • اشتغال زایی مجتمع های زنجیره ای مارال ستاره تا چه میزان است؟

در مجموع در 4 مجتمع بهره برداری شده ، حدوداً 520 اشتغال مستقیم ایجاد کرده ایم یعنی 520 کارمند و مدیر بیمه       شده به صورت مستقیم داریم.

  • این 520 نفر چه نوع خدماتی را در این مجتمع ها ارائه می دهند؟

تمامی مجتمع ها شامل خدمات یکسان نظیر : جایگاه سوخت اعم از بنزین و گازوئیل، نمازخانه ، پارکینگ های وسیع، سرویس های بهداشتی تمیز ، انواع رستوران شامل کلاسیک، سنتی و فست فود ، انواع فروشگاه از کافی شاپ گرفته تا صنایع دستی ، فروشگاه عطر و لوازم آرایشی ، فروشگاه اسباب بازی ، کتاب فروشی، کیف و کفش ، سوپر مارکت و....

 

3

 

 

4

 

5

 

6

 

 

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب