احکام جهانگردی وموضوعات وابسته به آن در فقه امامیه و اهل سنت

احکام جهانگردی وموضوعات وابسته به آن در فقه امامیه و اهل سنت
عنوان
 
مهدی عالمی، پایان نامه کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی، دانشگاه قم- دانشکده الهیات و معارف اسلامی
گردآورنده
 
حجة الاسلام والمسلمین دکتر عبدالله امیدی فرد
استاد راهنما
 
 
دانشگاه قم- دانشکده الهیات و معارف اسلامی
اطلاعات نگهداری
 
 
 

این رساله دارای سیزده فصل بوده که در سه بخش ، چینش شده است. عنوان بخش اول، «کلیات جهانگردی» است. در فصل اول، مقدمات عمومی رساله ( تیان مسئله، پیشینه، محدوده، روش و ضرورت تحقیق و همینطور پرسشها و اهداف مطالعاتی و تعریف اصطلاحات) آورده شده است. عنوان فصل دوم « اصناف غیر مسلمانان» است که بیانگر تباین اهل کتاب از مشترکین و شمول پیروان تمام ادیان الهی در زمره اهل کتاب می باشد.

در فصل سوم، پس از بیان مشروعیت تمام صور جهانگردی، ثابت گردیده است که سفر زن به تنهایی حتی با وجود امنیت، باید کمتر از سه شبانه روز باشد و سفر غیر ضروری زن ، در صورتیکه موجب تفویت حقوق شوهر نگردد، نیازی به اذن او ندارد. در فصل چهارم، آیات مرتبط با سفر وجهانگردی در قرآن ، دسته بندی شده است. فصل پنجم ( آخرین فصل از کلیات جهانگردی) به بیان آداب سفر در مراحل مختلف آن دیدگاه روایات، پرداخته است. بخش دوم رساله به بیان احکام فقهی مترتب بر جهانگردی مسلمانان به کشور غیر اسلامی اختصاص دارد. فصل اول، از این بخش ( فصل ششم) ، به اثبات طهارت عموم غیر مسلمانان پرداخته است. در فصل هفتم ، از میات صور نکاح با غیر مسلمانان، تنها ازدواج موقت مرد مسلمان با زن کتابی مجاز شمرده شده است.

در فصل هشتم، ثابت شده است که اکل ذبیحه مشرکان ، حرام است؛ اما ذبیحه اهل کتاب، فقط در صورتی حرمت دارد که اطمینان به عدم تسمیه آنان حاصل شود و تسمیه آنها به شکل رایج در مذهبشان، مکفی است. بخش سوم این رساله ، بیان گر احکامی است که در جهانگردی غیر مسلمانان به کشور اسلامی متوجه مسلمین و حکومت اسلامی می شود. در فصل نهم، ورود غیر مسلمانان به مساجد و اماکن مقدس مسلمین جهت بازدید ،بلامانع شمرده شده است. فصل دهم به اثبات جواز فروش قرآن به جهانگردان غیر مسلمن، پرداخته است.

فصل یازدهم ، اجیر شدن مسلمان برای جهانگرد غیر مسلمان را به شروط عدم ذلت مؤمن ( مگر موارد خاص)، عدم عظمت کفار و در میان نبودن قصد ضربه و ضرر به مسلمین، جایز می داند. فصل دوازدهم ، به بیان وظایف و حقوق جهانگردان غیر مسلمان در کشور اسلامی پرداخته و اثبات می کند که حقوق و وظایف اهل ذمه، قابل تعمیم به جهانگردان غیر مسلمان می باشد. در آخرین فصل رساله پس از بررسی کیفیت حجاب زنان غیر مسلمان در عصر پیامبر اکرم (ص) و تعیین محدوده جواز نظر به آنان ، این نتیجه حاصل می شود که حکومت اسلامی نباید پوشش اسلامی را بر زنان جهانگرد غیر مسلمان تحمیل نماید. در پایان ، در خصوص پرسشهای مطرح شده در این رساله، از مراجع عظام استفتاء شده است. کلید واژه ها: جهانگردی، سفر، غیر مسلمان.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب