شرایط نگهداری آثار موزه‌ها بررسی و پایش می‌شود

سرپرست معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از نگهداری آثار با توجه به اقلیم‌های مختلف کشور خبر داد. منیژه هادیان دهکردی روز چهارشنبه در نشست خبری که مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، گفت: بیش از ۶۰۰ موزه و میلیون‌ها اثر تاریخی در سراسر کشور داریم که باید از آنها حفاظت و نگهداری شود. در این راستا پروژه‌هایی تحت عنوان موزه سبز طی دو سال گذشته در پژوهشگاه با موضوع ارزیابی شرایط محیطی آثار در موزه های دولتی و خصوصی آغاز شده است.

مطالعه بیشتر...

روبات انسان نما در خدمت گردشگران

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این روبات به گونه ای طراحی شده است که تا حد ممکن شبیه به انسان باشد و قادر است به زبان آلمانی مکالمه کند. شرکت توشیبا سیستم کنترل آخرین نسل از روبات خود را بهبود داده است تا حرکات آن بیش از پیش به انسان شبیه شود. توشیبا در این نمایشگاه قابلیت های روبات Chihira Kanae را در ارائه خدمات به صنعت گردشگری به نمایش گذاشت. این روبات به عنوان مسئول پذیرش، پاسخگوی سوالات مراجعین در رابطه با نمایشگاه بود.

مطالعه بیشتر...

رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاستهای کلی محیط زیست را ابلاغ کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی، در نامه‌ای به روسای قوا، سیاستهای کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.
ايجاد نظام يكپارچه ملّي محيط زيست، مديريت هماهنگ و نظام‌مند منابع حياتي، جرم‌انگاري تخريب محيط زيست، تهيه اطلس زيست‌بوم كشور، تقويت ديپلماسي محيط زيست، گسترش اقتصاد سبز و نهادينه سازي فرهنگ و اخلاق زيست محيطي از جمله محورهای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

مطالعه بیشتر...

توسعه گردشگری، ارزآوری غیرنفتی اقتصاد را بهبود می‌بخشد

رییس کل بانک مرکزی لازمه دستيابي به تعادل بازار ارز و رهايي از اقتصاد متکی به نفت را تنوع‌بخشي به درآمدهاي ارزي و توسعه صادرات غيرنفتي عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی بررسي راهکارهاي اجرايي سياست‌هاي ابلاغي برنامه ششم توسعه با موضوع «ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری» با تاکید بر ظرفیت های صنعت گردشگری ایران گفت: توسعه گردشگری مي‌تواند ارزآوري غيرنفتي اقتصاد را بهبود بخشد و به طور متوسط، سالانه بيش از 20 درصد از دريافت‌هاي حساب خدمات تراز پرداخت‌هاي خارجي اقتصاد، از محل مسافرت‌هاي شخصي است که جهانگردي يکي از زيربخش‌هاي اصلي آن محسوب مي‌شود.

مطالعه بیشتر...

مشهد ، میزبان برگزاری اولین نشست فروم جهانی گردشگری( t-Forum ) در ایران

به دنبال رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته با فروم جهانی گردشگری ، اولین نشست هم‌انديشي دانشگاهيان و مديران صنعت گردشگري مشهد با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی ، شهرداری مشهد ، اتحادیه های اصناف مرتبط با گردشگری ، پژوهشگران و دانشگاهیان حوزه گردشگری و سایر ذی نفعان گردشگری شهر مشهد مقدس در سالن شورا پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار گردید.

در این نشست مسائل مرتبط با تشکیل نخستین انجمن گردشگری کشور در شهر مشهد و عضویت این نهاد در فروم جهانی گردشگری واقع در ناپولی ایتالیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و جزییات امضا تفاهم‌نامه میان ذی نفعان گردشگری این شهرمطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

 
 
 
DSC 0012

مطالعه بیشتر...

مشهد ، میزبان برگزاری اولین نشست فروم جهانی گردشگری( t-Forum ) در ایران (2)

به دنبال رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته با فروم جهانی گردشگری ، اولین نشست هم‌انديشي دانشگاهيان و مديران صنعت گردشگري مشهد با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی ، شهرداری مشهد ، اتحادیه های اصناف مرتبط با گردشگری ، پژوهشگران و دانشگاهیان حوزه گردشگری و سایر ذی نفعان گردشگری شهر مشهد مقدس در سالن شورا پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار گردید.

در این نشست مسائل مرتبط با تشکیل نخستین انجمن گردشگری کشور در شهر مشهد و عضویت این نهاد در فروم جهانی گردشگری واقع در ناپولی ایتالیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و جزییات امضا تفاهم‌نامه میان ذی نفعان گردشگری این شهرمطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

 
 
 
DSC 0012

مطالعه بیشتر...

بازگشت اشیای تاریخی ایران از بلژیک

ایسکانیوز : محموله اشیای تاریخی ایران در بلژیک طی مراسمی و با حضور جمعی از مسئولان امشب از فرودگاه مهرآباد وارد کشور می‌شود. رئیس مرکز حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری اعلام کرد: دادگاه بلژیک پس از 35 سال مبارزه حقوقی ایران، به بازگشت اشیای عتیقه به کشورمان رأی داد.
به موجب این رای، یک مجموعه نفیس و گرانبها از میراث فرهنگی ایران که در سال های گذشته و قبل از انقلاب، به طور غیرقانونی از کشور خارج شده بود، بار دیگر به مام میهن باز می گردد و در سازمان میراث فرهنگی نگهداری خواهد شد. ارزش این اموال فوق العاده زیاد است و خود این اشیا نیز از نظر تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد است .

 
 
 
resized 836464 692

مطالعه بیشتر...

شمیران، گوهری بر تارک تهران: 4 الی 7 آذر 1393

نخستین نمایشگاه گردشگری “شمیران، گوهری بر تارک تهران” با هدف معرفی پتانسیل ها و جاذبه های گردشگری شمیران از ۴ تا ۷ آذر از ساعت ۹ الی ۱۶ در کاخ سعدآباد برگزار خواهد گردید. این نمایشگاه که با همت مجموعه نوژن دایر خواهد گردید، در نظر دارد تا جاذبه های دیدنی و گردشگری شمیران را برای آشنایی هر چه بیشتر علاقه مندان معرفی نماید. (جهت دریافت پوستر بر روی تصویر راست کلیک و سپس save image as نمایید.)

 

 
 
 
Poster

مطالعه بیشتر...

زاینده رود زنده شد

با گشایش بخشی از آب موجود در سد زاینده رود بر روی بستر خشک این رودخانه، اصفهانی ها شامگاه چهارشنبه شاهد جاری شدن دوباره این رود بودند.

جریان آب از این رود موجب خوشحالی مردم شهرها و روستاهای حاشیه آن شد و آنان شادمانه شکر خداوند متعال را به جا آوردند.

جریان دوباره آب از زاینده رود به منظور تامین آب مورد نیاز کشت پاییزه کشاورزان پایین دست این حوضه آبی و نیز افزایش حق آبه تالاب گاوخونی به 70 متر مکعب در ثانیه حاصل شده ست.

 
 
 
400748 455

مطالعه بیشتر...

به ابیانه نیایید، می‌خواهیم عزاداری کنیم

رئیس شورای اسلامی روستای ابیانه از مردم و گردشگران درخواست کرد تاسوعا و عاشورا به ابیانه نروند تا اهالی ابیانه بتوانند آداب و رسوم خود را انجام دهند.

محمدرضا علیرضایی ابیانه در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا‌، این درخواست را خواسته‌ی همه‌ اهالی ابیانه دانست و تاکید کرد: با توجه به کوچک بودن روستای ابیانه و کم بودن فضای کوچه‌های این روستای تاریخی، اگر به جز اهالی ابیانه کسی در این زمان وارد این روستا شود، دسته‌های عزاداری نمی‌توانند در کوچه‌های روستا حرکت و آداب و رسوم خود برای عزاداری را به خوبی انجام دهند.

 
 
 
abdolvahed mirzazadeh-2-257

مطالعه بیشتر...

کتاب بازاریابی الکترونیک در صنعت گردشگری به چاپ چهارم رسید

کتاب بازاریابی الکترونیک در صنعت گردشگری برای چهارمین بار مورد تجدید چاپ قرار گرفت. این کتاب که برای نخستین بار در سال 1391 توسط دفتر پژوهشهای فرهنگی به تعداد 1000 نسخه منتشر شده بود، برای دومین بار در سال 1393 تجدید چاپ و سومین چاپ آن نیز در سال 96 صورت پذیرفت. کتاب فوق از جمله منابع درسی آزمون گواهینامه "مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری" وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنابع دستی است.

در این کتاب می خوانید:  فصل اول: از تولد سایبر تا دولت الکترونیک، فصل دوم: تجارت و بازاریابی الکترونیک گردشگری، فصل سوم: ارزیابی وبگاه های گردشگری، فصل چهارم: ابعاد بصری گردشگری الکترونیک، فصل پنجم: رویکرد اطلاع رسانی و تعاملی در گردشگری الکترونیک، فصل ششم: مدیریت ارتباط الکترونیک با مشتری در صنعت گردشگری ...

برای دریافت جزئیات بیشتر: کلیک نمایید

ضمناً این کتاب در برنامه برش اقتصادی رادیو اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته است: کلیک نمایید

     
booket2

ایبنا: مفاهیم و کاربردهای «موزه‌داری نوین» در یک کتاب بررسی شد: آبان 92

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «موزه‌داری نوین» تالیف مشترک رسول محمد ‌علی‌پور، اصغر حیدری و مصطفی حاجی‌امینی در هفت فصل تنظیم شده‌است. «ریشه‌شناسی و ارتباط موزه با گردشگری و میراث»، «مدیریت مجموعه‌ها»، «نگهداری و حفاظت از مجموعه‌های موزه»، «فنون نمایش مجموعه‌ها و آثار موزه‌ها»، «برنامه‌ریزی در موزه‌ها»، «مدیریت منابع/ سرمایه انسانی موزه‌ها» و «مدیریت بازاریابی و روابط عمومی در موزه‌ها» عناوین کتاب را تشکیل می‌دهند....

modern museum management

مطالعه بیشتر...

کتاب ماه علوم اجتماعی، ویژه گردشگری

بیست و هشتمين شماره ماهنامه تخصصي اطلاع‌رساني، نقد و بررسي كتاب با عنوان «كتاب ماه علوم اجتماعي» ويژه‌ گردشگري از سوي خانه كتاب منتشر و روانه بازار نشر شد. اين ماهنامه در اين شماره خود به معرفي و نقد كتاب‌هاي فارسي اقتصاد توريسم (دكتر محمدحسن ایماني خوشخو)، مباني برنامه‌ريزي صنعت گردشگري (حميد ضرغام بروجني)، توسعه گردشگري روستايي با رويكرد گردشگري پايدار (دكتر محمود ضيايي)، سرپرستي در صنعت مهمانداري (دكتر اسماعيل قادري)، درآمدي بر رويكردها در برنامه‌ريزي توسعه....

مطالعه بیشتر...

مستند بچه های سیراف: اردیبهشت 1389

مینو حسنی اصفهانی: مستند بچه هاي سيراف ‏كه در بهمن ماه سال گذشته در بندر باستاني سيراف ، فيلم برداري شده بود به ميز تدوين سپرده شد. موضوع اين فيلم در ارتباط با نوجواناني است كه به عنوان راهنما در محوطه هاي باستاني اين شهر راوي قصه هاي كهن سرزمين اجدادي خويش مي باشند. مشاور اين پروژه آقاي فرهاد ورهرام مستند ساز برجسته كشور مي باشند. عوامل فيلم عبارتند از : محقق و كارگردان : حميد قزلو، فيلم بردار : محمدرضا تيموري، صدابردار : احمدرضا طائي، دستيار فيلم بردار : سعيد فرزاد، هماهنگ كننده محلي : محمد كنگاني. تدوين اين اثر توسط سعيد وحيدي و در موسسه دگافيلم در حال انجام ميباشد.

کانون گردشگری سبز:فروردین 1388

یکی از اهداف پایگاه علم گردشگری معرفی کانونها و نهادهای گردشگری می باشد. با کمال مسرت به اطلاع می رساند از امروز کلیه اطلاعات و برنامه های کانون گردشگری سبز از طریق صفحه انجمها منتشر خواهد گردید.

تعدادی از دانشجویان دانشکده مدیریت و حسابداری با توجه به اهمیت روزافزون پدیده گردشگری و پیامدهای مثبت و سازنده  آن علاقه مند به تاسیس کانون ایرانشناسی و گردشگری، تحت عنوان کانون گردشگری سبز شده و به صورت فعال و پیگیر تلاش خویش را جهت


مطالعه بیشتر...

دعوت به همیاری: فروردین 1388

علم گردشگری از کلیه علاقمندان دعوت می نماید تا در مباحث مختلف این پایگاه ما را همیاری نمایند.

شما می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما مطالب و یا نظرات خود را ارسال نمایید و یا از طریق پست الکترونیکی ذیل با ما باشید: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

افتتاح وب سایت علم گردشگری: فروردین 1388

با کمال خوشبختی به اطلاع می رساند، این پایگاه اینترنتی جهت تسهیل ارتباطات میان کلیه علاقمندان به علم گردشگری ایجاد گردیده است. کلیه علاقمندان، دانشجویان، اساتید و کسانی که به نحوی اعتقاد بر نگرش علمی به حوزه گردشگری دارند مخاطبان ما هستند. ضمناً از دیگر اهداف این پایگاه نزدیک نمودن بخش های مختلف دولتی، خصوصی و علمی به یکدیگر و پرنمودن شکاف موجود می باشد.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب