مدیریت توریسم شهری در تنکابن

.
مدیریت توریسم شهری در تنکابن
عنوان
علی ملائی توانی، پایاننامه کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری
گردآورنده
دکتر محمد تقی رضویان  دکتر رحمت الله منشی زاده
استاد راهنما
دانشگاه شهید بهشتی دانشکده علوم زمین گروه آموزشی جغرافیا، سال86
اطلاعات نگهداری

 

تنوع بخشی به اقتصاد ، بالا بردن شاخصهای توسعه انسانی، آلودگی بیش از حد استاندارد شهرهای بزرگ، افزایش سطح درآمد انسانها و کاهش زمان کار و گسترش فرهنگ گردشگری، زمینه های توسعه صنعت توریسم را فراهم نموده است. در ایران به طور کلی و ار جمله در استان مازندران و شهرستان تنکابن با برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد طبیعی همواره به عنوان یکی از قطبهای مهم گردشگری داخلی مطرح است.

این شهر علیرغم وجود جاذبه های منحصر به فرد طبیعی ، اقدامات مناسبی که بتوتند موجبات توسعه ی نظام گردشگری و جلب رضایت گردشگران را فراهم آورد صورت نگرفته است. در این پژوهش توسعه توریسم با نگرش توسعه پایدار مورد بررسی قرار گرفته است. و سعی شده از روشهای مختلف گردآوری اطلاعات(کتابخانه ای و مطالعات میدانی) استفاده به عمل آید. سپس اطلاعات بدست آمده از مطالعات میدانی با روش آمارهای توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

و در نهایت با تهیه ی ماتریس سوات (SWOT ) نقاط قوت و ضعف و فرصتها و تهدیدات گردشگری منطقه شناسایی گردید. و مشخص شد که این شهر از لحاظ جاذبه های گردشگری در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد. ولی بعلت کمبود تاسیسات و تجهیزات گردشگری و عدم بهره برداری مناسب از این پتانسیلها ، عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح و نبود دید همه سو نگر به استفاده بهینه از آنها ، محیط طبیعی این شهر با وجود چنین جاذبه های فراوانی به سمت ناپایداری میل می کند.

بدون شک دستیابی به توسعه ی پایدار توریسم در شهر مورد مطالعه نیازمند یک راهبرد منطقی واقع گرا توام با برنامه ریزی و مدیریت صحیح توریسم در چارچوب فرایند همه جانبه می باشد. بنابراین در شرایط کنونی راهبرد مناسب برای توسعه گردشگری در شهر تنکابن بهره گیی از نقاط قوت درونی و فرصتهای بیرونی برای مقابله با مشکلات درونی و تهدیدات بیرونی است. و در نهایت با ارائه ی پیشنهاداتی برای برون رفت از شرایط کنونی پرداخته شده است.

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب