نقش توریسم در تحولات کالبدی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر سرعین

نقش توریسم در تحولات کالبدی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر سرعین

عنوان
 
ناصر شاهدی، پایان نامه کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه تربیت معلم تهران دانشکده ادبیات و علوم انسانی گروه جغرافیا، تابستان 86
گردآورنده
 
دکتر سیمین تولایی
استاد راهنما
 
 
دانشگاه تربیت معلم تهران دانشکده ادبیات و علوم انسانی گروه جغرافیا
اطلاعات نگهداری
 
 
 

با تحول و گسترش ارتباطات ، افزایش درآمد،شکل گیری قوانین جدید و افزایش اوقات فراغت و فزونی یافتن انگیزه های سفر ، گردشگری در جهان معاصر با رونقی شگرف به یکی از عناصر و حلقه های عمده ساختار اقتصاد جهانی مبدل شده است. به طوری که بر اساس برآوردهای سازمان بین المللی گردشگری این صنعت تا دهه 2020 به صنعت شماره یک جهان از نظر درآمد تبدیل خواهد شد. امروزه گردشگری یکی از بخشهای مهم اقتصاد کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را تشکیل می دهد و این بخش به عنوان مهمترین و یا حداقل یکی از منابع مهم درآمد ارزی برای هر کشوری محسوب می گردد.

از طرف دیگر گسترش این صنعت اثرات اقتصادی ، اجتماعی و کالبدی خیلی زیادی روی مناطق مختلف می گذارد و در واقع آنها را از روند رشد طبیعی خارج کرده و به آن شتاب بیشتری می دهد.

در این میان شهر سرعین نیز بواسطه استعدادهای طبیعی بالقوه مثل آبهای معدنی ، اقلیم سردسیری و واقع شدن در دامنه کوه سبلان که یکی از مؤلفه های توریسم زمستانی می باشد، از موقعیت مناسبی برای گسترش شده است به طوری که سالانه حدود سه و نیم میلیون تفر گردشگر از این منطقه دیدن می کنند. این امر باعث بوجود آمدن تحولات عظیم اقتصادی ، اجتماعی و کالبدی در این منطقه طی دو دهه اخیر شده است و این شهر را بعنوان یک شهر توریستی با جاذبه های منحصر به فرد معرفی نموده است.

کلمات کلیدی: سرعین- گردشگری – کالبدی – توریستی – آبهای معدنی – سبلان

ads ads
mahak kahrizak

mailپست الکترونیک: info@ tourismscience .ir

SMSسامانه پیام کوتاه: 3000705030 (جهت دریافت پاسخ: ممکن است پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید)

contactفرم تماس با ما: کلیلک نمایید
account شماره حسابهای ما: کلیلک نمایید
privacyحریم شخصی کاربران و رفع مسئولیت: کلیک نمایید
 

rss

gpls

face

fina1l

 

 علم گردشگری با آغاز نوروز 1388 و با هدف گسترش دانش محور و اصولی گردشگری در سطح کشور فعالیت خود را آغاز نمود. این مجموعه همواره سعی نموده است تا با استفاده از استعداد فعالان این صنعت نسبت به نشر هدفمند قواعد گردشگری در سطح کشور بپردازد. آنچه در علم گردشگری منتشر می شد حاصل تلاش دانشجویان، فارق التحصیلان، اساتید، شاغلین و تمامی علاقمندان دلسوز ....

 

ادامه مطلب